Kazimierz Sosnkowski. Wybór pism
Barwice Pokaż na mapie ›
Odświeżone: Czwartek, 06 Marzec, 2025 07:23
49 zł
Szczegóły ogłoszenia
- Kategoria: Książki i czasopisma / Proza i poezja
- Stan:Używane
- Cena: 49 zł
- Możliwy odbiór osobisty
Opis oferty
Kazimierz Sosnkowski. Wybór pismWybór, wstęp i opracowanie: Jerzy Kirszak
Wstęp: Krzysztof Polechoński
Wydanie: pierwsze, Wrocław 2009
Seria: Biblioteka Narodowa, I 312
Oprawa: twarda
Liczba stron: CLIV + 402
Format: 117 × 163
Rok premiery: 2009
Kazimierz Sosnkowski jest postacią niemalże symboliczną w polskiej walce o niepodległość. Jego talent polityczny i wojskowy, rozległa wiedza z rozmaitych dziedzin oraz niezłomny charakter sprawiły, że przez ponad sześćdziesiąt lat zajmował najważniejsze stanowiska i popychały go do niestrudzonych zmagań o dobro ojczyzny. Jednak historyczne zawirowania oraz brak zabiegania o zaszczyty ze strony samego Sosnkowskiego doprowadziły do tego, że dziś jego nazwisko pozostaje zapomniane.
„Wybór pism” Sosnkowskiego w serii Biblioteka Narodowa daje czytelnikowi szanse do poszerzenia swojej wiedzy o jednej z najbardziej zasłużonych postaci w blisko dwustuletnich zmaganiach Polaków o odzyskanie niepodległości.
Choć Sosnkowski pozostawił po sobie znaczną spuściznę: zarówno jako doskonały mówca, jak i autor wielu utworów piśmienniczych, nigdy nie aspirował do roli literata. To z działalnością wojskową i polityczną wiązał on treść swych mów, rozkazów, wspomnień, artykułów, odczytów i listów. Wybór pism prezentuje najwartościowsze teksty Sosnkowskiego, ukazuje jego poglądy polityczne i zestawia je z literackimi zainteresowaniami generała, w tym z autorskimi przekładami m.in. poezji Charles’a Baudelaire’a.
„Był nie tylko wybitnym wojskowym i politykiem. Był erudytą, grał na fortepianie, malował, pisał wiersze. Tłumaczył m.in. Goethego, Szekspira, Lermontowa, a przede wszystkim Baudelaire’a – swego ulubionego poetę. Znał grekę i łacinę, biegle władał językiem rosyjskim, francuskim, włoskim, niemieckim, angielskim, dobrze hiszpańskim. Różnorodnością zainteresowań przypominał wybitnych przedstawicieli epoki Renesansu.” Ze „Wstępu” Jerzego Kirszaka i Krzysztofa Polechońskiego
„Mam wrażenie, że w dotychczasowych metodach szafujemy nieco nadmiernie pojęciem bohaterstwa. Przypuszczać należy, iż w każdym narodzie, moralnie i duchowo zdrowym, w momentach przełomowych, w godzinach próby, znaleźć się musza jednostki o cechach bohaterskich. Są to ludzie umiejący oddawać się sprawie ponad obowiązek, obdarzeni dostatecznie bogatym zasobem energii psychicznej, by móc za sobą porywać i prowadzić innych.” (fragment)
Sprawdź zainteresowanie tym ogłoszeniem
Wyświetlenia
Data dodania
Ostatnio widziany
Obserwujących
Wysłane zapytania
Osoba
Konto prywatne
Strona użytkownika
- Wypromuj ogłoszenie
- Zgłoś naruszenie
- Drukuj ulotkę
- Edytuj/usuń ogłoszenie
- Udostępnij ogłoszenie
- Dodaj na Facebook